W samo południe 22 października 2022 r., w Muzeum Miejskim „Sztygarka” (Dąbrowa Górnicza), rozpoczęła się oficjalna uroczystość inaugurująca działalność Przedszkola i Żłobka „Filip i Maja” oraz nadanie imienia Bohdana Butenki dla tejże placówki. W uroczystości – oprócz dyrekcji przedszkola i muzeum – udział wzięła córka Mistrza, pani Monika Grochowska z mężem, a także zaproszeni goście – władze miasta i mieszkańcy Dąbrowy Górniczej. Nie zabrakło także rodziców i dziadków przedszkolaków, które specjalnie na tę okoliczność przygotowały inscenizację teatralną, zatytułowaną „Gapiszon i wędzone morze”, inspirowaną jedną z autorskich książek Bohdana Butenki.

Była to również okazja do symbolicznego odsłonięcia wielkoformatowego muralu, który w maju 2022 pojawił się na zewnętrznej ścianie przedszkola.

Nawiązując do tych wszystkich wydarzeń, wiele osób zostało uhonorowane oficjalnym podziękowaniem, wręczonym przez dyrektor przedszkola, panią Monikę Banyś, przy współudziale dyrektora Muzeum, pana Arkadiusza Rybaka. Pokazano filmy i prezentacje multimedialne z budowy i działalności „Filipa i Mai”, a także… odśpiewano wspólnie jeden z przebojów Marka Grechuty. Całość została zwieńczona otwarciem wystawy „Bohdan Butenko – dzieciom!”, na której zaprezentowano kilkadziesiąt prac Artysty.

Wyjątkową niespodzianką okazały się statuetki Gapiszona (wykonane ze szkła!) oraz wydane specjalnie na tę okazję dwie książeczki z ilustracjami Bohdana Butenki – „Bohdan Butenko dla Filipa i Mai” oraz „Kolorowanka – Bohdan Butenko”. W pierwszej z nich znalazła się zawartość pozycji, roboczo zatytułowanej „Sport z przeszkodami”, przygotowywanej do wydruku w roku 1961, ale ostatecznie nigdy wcześniej nie wydanej. Natomiast w drugiej – serie komiksowych rysunków Gapiszona, do samodzielnego pokolorowania.

Zapraszamy do obejrzenia jednej z fotorelacji z tej uroczystości, którą zamieszczono pod adresem:
https://www.dabrowa-gornicza.pl/galerie/filip-maja-przedszkole-im-bohdana-butenki/