Zaczęło się od pustej, białej ściany, przedzielonej kilkoma szarymi paskami. Później zrodził się pomysł, a potem projekt. No i dobra wola Pani Moniki. Bo to na zewnętrznej ścianie prowadzonego przez nią Przedszkola i Żłobka „Filip i Maja” Pan Kamil mógł wykonać olbrzymi mural, przedstawiający najbardziej znane postacie Bohdana Butenki.

Jest więc Gapiszon z Korniszonem, Cezar oraz Gucio, trzymający do spółki z Kwapiszonem transparent, na którym widnieje napis „Butenko pinxit”. Całość została zwieńczona logotypem przedszkola. Wszyscy przechodnie i kierowcy, korzystający z ulicy 11 Listopada w Dąbrowie Górniczej, zatrzymują się w tym miejscu, aby sfotografować to unikatowe dzieło lub przynajmniej nacieszyć nim oko przez kilkanaście chwil…

Prace rozpoczęły się późnym wieczorem 8 maja 2022 r. Na ścianie budynku wyświetlono obraz, przedstawiający stworzony przez Pana Kamila projekt. Następnie on sam wskoczył na specjalną platformę i w ciągu niecałej godziny wykonał („czarno-biały”) szkic muralu. Kolorowanie szkicu miało miejsce dzień później, gdy od godz. 9:00 do 16:00, w przypiekającym ramiona słońcu, powstawały kolejne etapy tego olbrzymiego malowidła. Okazało się, że zużyto mnóstwo pojemników z farbą w spreju, a wykonawca przysiadł na piasku szczęśliwy, choć wycieńczony morderczą pracą.

Mural jest piękny!

Jego oficjalne odsłonięcie nastąpi jesienią 2022. Wówczas też Przedszkole i Żłobek „Filip i Maja” zostanie „ochrzczone” imieniem Bohdana Butenki. Prace w tym kierunku ruszyły już pełną parą, o czym możecie się przekonać, zerkając na ścianę tuż nad głównym wejściem do tego budynku. 21 maja 2022 mural na żywo obejrzała córka Artysty, która wraz z mężem uczestniczyła w tym dniu w wernisażu wystawy prac satyrycznych „Bohdan Butenko. Rysunki”.

MURAL – „BUTENKO PINXIT”
– Nadzór i finansowanie – Monika Banyś
– Pomysł i wsparcie – Dariusz Rekosz
– Projekt i wykonanie – Kamil Mańka
Adres – Przedszkole i  Żłobek „Filip i Maja”, Dąbrowa Górnicza, ul. 11 Listopada 23

ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA!