Fundacja Muzeum Ilustracji oraz prof. Sławomir Witkowski, Dziekan Wydziału Grafiki Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku zapraszają na uroczysty wernisaż wystawy plakatów Bohdana Butenki, który odbędzie się 4 czerwca 2024 roku o godz. 18 – Galeria Grafika, ul. Chlebnicka 13/16, GDAŃSK.

Bohdan Butenko (1931–2019) – ilustrator, projektant książek, czasopism, plakatów, pocztówek, znaczków pocztowych. W czasach upolitycznionej rzeczywistości PRL odnalazł niszę wolności w pracach dla dzieci, w tysiącach rysunków ukazujących się na łamach „Misia”, „Świerszczyka”, „Płomyczka” oraz w książkach. Tworząc „Donga, co ma świecący nos” czy „Trzydziesty piąty maja”, podniósł książkę dla dzieci do rangi dzieła sztuki, na równi z plakatem czy filmem animowanym. Przez wiele lat współpracował również z TVP, projektując scenografię m.in. do kilku wieczorów Kabaretu Starszych Panów.

Dzięki uprzejmości córki Artysty, Moniki Grochowskiej, na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdzieści plakatów Bohdana Butenki, które powstawały od wczesnych lat 60. Charakterystyczna ekspresyjna kreska eksploduje ponadczasowym dowcipem.

Serdecznie zapraszamy!

Czas trwania wystawy – 4-16 czerwca 2024.